BLOG

Trilyalı Otel Blog

TRİLYEDE GEZİLECEK YERLER

06Tem

TRİLYEDE GEZİLECEK YERLER

TRİLYE ANTİK ÇAĞLARDAN BU YANA YERLEŞİME AÇIK BİR YER OLD.İÇİN ATTIĞINIZ HER ADIMDA TARİHİ BİR YAPIYLA KARŞILAŞMANIZ MÜMKÜNDÜR.ESKİDEN YOĞUN OLARAK RUM VE HRİSTİYAN KESİMİN YAŞAMIŞ OLD.SOKAKLAR KİLİSE,CAMİ,ÇEŞME VE BİRÇOĞUDA MAALESEF YIKILMAYA YÜZ TUTMUŞ YAPILAR İLE DOLUDUR.BUNUN NEDENİ İSE 1.DERECEDE SİT ALANI OLMASIDIR.TRİLYE AYNI ZAMANDA YEMYEŞİL VE BİR O KADAR DA MASMAVİDİR.

1-GEZİLECEK YERLERE TRİLYE SOKAKLARINDAN BAŞLAYABİLİRİZ.CIVIL CIVIL SOKAKLAR KENDİNİZİ ADETA MAAL DİYARINDA HİSSETTİRECEKTİR.GENELLİKLE 2-3 KATLI CUMBALI EVLER (150-200 YILLIK)OSMANLI-RUM MİMARİSİNİN EN GÜZEL ÖRNEKLERİNDENDİR.AYNI ZAMANDAFOTOĞRAF MERAKLILARINDAUĞRAK YERİDİR.

2-TAŞ MEKTEP: 1909 DA NEOKLASİK TARZDA 4 KATLI OLARAK YAPILMIŞ OLAN TAŞ MEKTEP KASABANIN SİMGELERİNDENDİR.YAPILDIĞI YILLARDA PAPAZ OKULU OLARAK KULLANILAN TAŞ MEKTEP 1924 YILINDA KAZIM KARABEKİR TARAFINDAN ÖKSÜZLER EVİ OLARAK KULLANIMA AÇILMIŞTIR.

3-KEMERLİ KİLİSE:13.YY.A AİT KİLİSE MERYEM ANAYA ADANMIŞOLARAK BİLİNİYOR.

4-DÜNDAR EVİ:ASIL ADI YUANNES KİLİSESİDİR.

5-FATİH CAMİİ:ASIL ADI AYA TODORİ KİLİSESİDİR.RUMLARDAN KALAN EN BÜYÜK KİLİSEDİR.OSMANLI HAKİMİYETİNE GİRDİKTEN SONRACAMİYE DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞTÜR.HEMEN YANINDA OSMANLI HAMAMI MEVCUTTUR.

6-TRİLYE YAT LİMANI:YÜRÜŞ YAPMAK İÇİN ALTERNATİF BİR YER.

7-ÇAMLI KAHVE:EŞŞİZ MANZARASI İLE KAHVALTI YAPMAK,ÇAY KAHVE İÇMEK İÇİN İDEAL BİR YER.ASIRLIK ÇINARLAR ALTINDA ÇAY KEYFİNE NE DERSİNİZ?

8-TRİLYE ÇARŞISI:ZEYTİN,ZEYTİNYAĞI,EV YAPIMI SALÇA,HAMUR İŞLERİ VE YÖREYE AİT ÜRÜNLERİN SATIŞI YAPILMAKTADIR.

TRİLYEDE NE YENİR:TRİLYE BALIK VE BALIKÇILARI İLE MEŞHURDUR.HALİYLE İLK AKLA GELEN RAKI BALIK OLUYOR.NEFİS DENİZ MANZARASI EŞLİĞİNDE MEZGİTİNDEN LEVREĞİNE KALAMARINA VE HER TÜRLÜ MEZELERİNE KADAR HEPSİNİ DENEMELİSİNİZ.

M.Ö 5 YY DAN BU YANA BİRÇOK YERLEŞİME EV SAHİPLİĞİ YAPAN TRİLYE ADINI BI KIYILARDA BOLCA ANILAN BARBUNYA BALIĞINDAN ALDIĞI SÖYLENİR.

LEAVE A COMMENT

Power by

Download Free AZ | Free Wordpress Themes